L.4.5 Fourth Grade Common Core Lesson

L.4.5 Fourth Grade Common Core Lesson

How to teach Idioms

Using L.4.5 Fourth Grade Common Core Lesson, students match idioms to their meanings in order to use figurative language in their writing.

This lesson teaches students how to use idioms in their writing.   This lesson is perfect for small groups, literacy centers or independent practice.

Student match idioms to their meanings.  Then, students will continue their practice using the provided worksheets.

 

Other resources to use with this L.4.5 Fourth Grade Common Core Lesson

If you are using this activity, your students are probably learning about figurative language.

Use these Idioms Worksheets as an additional resource for your students.

Introduce this lesson by sharing well-known idioms with your students. Ask students to help you figure out what the sentence means. Then, students complete worksheet independently or with a partner. As students work, circulate around the classroom to listen to student discussions' about figurative language. Finally, students continue their practice using the provided worksheets. Challenge students look for examples of idioms in the books they are reading.

Be sure to check out more Idioms Activities and the entire Fourth Grade Common Core Workbook.

 

Share your feedback!

Share this resource and write a review below! Tell others why you love it and how you will use it.



You may also like…

Fourth Grade Common Core Workbook - 25 Student Editions

Using Fourth Grade Common Core Workbook - 25 Student Editions, students learn every Reading and Math Common Core Standard for fourth grade through worksheets.
$229.00

Fourth Grade Common Core Workbook Download

Using Fourth Grade Common Core Workbook Download, students learn every Reading and Math Common Core Standard for fourth grade through activities and worksheets.
$59.00
$29.50

Fourth Grade Common Core Assessment Workbook Paperback

Using Fourth Grade Common Core Assessment Workbook Paperback, students can show what they know about every Reading and Math Common Core Standard for fourth grade through these assessments.
$99.00